شناختن برنامه خبرنگار اخبار فرهنگی و هنری

شناختن: برنامه خبرنگار اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی شتاب نقدینگی به سمت بورس

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در جریان معاملات روز گذشته ضمن ثبت نهمین رشد متوالی شاخص، با جهش ۳۱۱۳ واحدی، وارد کانال ۱۱۵ هزار واحدی شد. ارزش معاملات خرد نیز

شتاب نقدینگی به سمت بورس

شتاب نقدینگی به سمت بورس

عبارات مهم : ایران

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در جریان معاملات روز گذشته ضمن ثبت نهمین رشد متوالی شاخص، با جهش ۳۱۱۳ واحدی، وارد کانال ۱۱۵ هزار واحدی شد. ارزش معاملات خرد نیز با حضور پرشور معامله گران حقیقی به رقم کم سابقه ۹۲۳ میلیارد تومان رسید. در نتیجه، رکورد معاملات بعد از ۵۰ ماه شکست. به نظر می رسد در حال حاضر بخش زیادی از سرمایه گذاران با شبیه سازی اوضاع کنونی بازار با سال های نه چندان دور، به سمت این بازار سرازیر شده است اند. در این میان غلبه نگاه تحلیلی در میان معامله گران نشان می دهد بازار سهام همچنان تا بروز رفتارهای هیجانی فاصله دارد.

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران طی معاملات روز گذشته، با ثبت نهمین رشد متوالی در کارنامه بازار سهام، وارد کانال ۱۱۵ هزار واحدی شد. رشد ۳۱۱۳ واحدی شاخص کل سهام، این نماگر را در سطح ۱۱۵ هزار و ۱۷۴ واحدی قرار داد. با احتساب این رشد ۸/ ۲ درصدی، بازدهی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران از ابتدای سال تاکنون به ۶/ ۱۹ درصد رسید. از نکات قابل توجه این روز شکستن رکورد ۵۰ ماهه ارزش معاملات آن هم به علت زیاد کردن فعالیت بازیگران خرد بازار بود. شرایطی که عمدتا از تجربه بورس بازان از رشد قیمت ها در بازارهای موازی و تصور تکرار این الگو در بازار سهام نشات می گیرد. در عین حال به نظر می رسد در حال حاضر بخش زیادی از سرمایه گذاران با شبیه سازی اوضاع کنونی بازار با سال های نه چندان دور، به سمت این بازار سرازیر شده است اند. در مجموع ولی آنچه عیان است رشد کنونی بازار بر اساس مولفه های بنیادی و نگاه تحلیل محور فعالان بازار هست. شرایطی که نشان می دهد بازار سهام همچنان تا بروز رفتارهای هیجانی فاصله داشته و نقدینگی بیشتری جهت جذب به بازار وجود دارد.

شتاب نقدینگی به سمت بورس

رکورد ۵۰ ماهه دادوستد سهام

با آخر یافتن معاملات روز گذشته، ارزش دادوستدهای خرد سهام در بورس به رقم چشمگیر ۹۲۳ میلیارد تومان رسید. این بیشترین ارزش معاملات سهام از اسفند ۹۲ محسوب می شود که در نوع خود، رکوردی منحصر به فرد هست. این نقدینگی عمدتا از سوی سهامداران خرد به معاملات سهام تزریق شده است هست. نگاهی به عملکرد بازیگران سهام در روز گذشته به خوبی شاهد این مدعا هست. دیروز خالص خریدی به میزان ۲۲۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و به نفع بازیگران حقیقی بازار رقم خورد. این دهمین روز غلبه سهامداران خرد در سمت خرید سهام بود. حضور این معامله گران در اکثر نمادها به خاص نمادهای زیرمجموعه گروه فلزی و معدنی و همچنین بزرگان پتروشیمی بود که زمینه رشد پرشتاب شاخص سهام را فراهم آورد.

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در جریان معاملات روز گذشته ضمن ثبت نهمین رشد متوالی شاخص، با جهش ۳۱۱۳ واحدی، وارد کانال ۱۱۵ هزار واحدی شد. ارزش معاملات خرد نیز

نقش پررنگ نمادهای گروه فلزات اساسی در ثبت رکورد دیروز ارزش معاملات خرد سهام، همچنان کاملا محسوس بود. به طوری که حدود ۴۰ درصد از جریان نقدینگی، جذب سهام این گروه به خصوص نماد معاملاتی شرکت فولاد مبارکه اصفهان شد. دیروز ارزش معاملات «فولاد» به رقمی فراتر از ۱۳۴ میلیارد تومان رسید و بیشترین اثر مثبت بر محاسبه شاخص نیز به نام این سهم رقم خورده هست. تقاضای قدرتمند جهت محصولات فولادی در بورس کالا در کنار روند قیمت ها در بازار ارز، عامل مهم رشد قابل ملاحظه تقاضا در تمامی نمادهای گروه فلزات ارزیابی می شود.

رکوردشکنی بورس و حافظه تاریخی معامله گران

روند معاملات دیروز بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران و شکسته شدن رکورد ۵۰ ماهه این متغیر، حاکی از ورود نقدینگی تازه به بازار سهام هست. وضعیتی از تجربه رشد در بازارهای موازی و تصور تکرار این الگو در بازار سهام نشات می گیرد. در عین حال به نظر می رسد بخش زیادی از سرمایه گذاران با شبیه سازی اوضاع کنونی بورس با شرایط اقتصادی کشور در سال های ۹۰ و ۹۱ و سپس جهش قیمت سهام در سال ۹۲ به سمت این بازار سرازیر شده است اند. در سال های ۹۱-۹۰، دلار مسیر صعودی پرشتابی را در پیش گرفته بود. در ابتدای این مسیر، سیاست گذار در تصمیمی عجیب، اقدام به یکسان سازی قیمت دلار در بهمن ماه سال ۹۰ در سطوح پایین تر از قیمت بازار کرد. در شرایط کنونی نیز سیاست گذاران در حالی همان الگو را جهت کم کردن تب وتاب ارز به کار گرفته اند که شاهد شکست این سیاست در تجربه پیشین اجرای این اقدام بودند. در مجموع می توان اینگونه برداشت کرد که الگویی کنونی حکم بر اقتصاد ایران، شباهت بسیاری با اوضاع کشور در سال ۹۰ و ۹۱ دارد.روندی که البته اثر خود را یک سال بعد در معاملات سهام برجا گذاشت.حالا ولی رشد دلار، سریعتر از موعد مورد انتظار، اثرات خود را در صورت های مالی شرکت ها و همچنین معاملات بورس کالا نشان داده و باعث تصویر العمل سریع تر فعالان بازار به این عنوان شده است است.

رشد تحلیلی یا حبابی؟

شتاب نقدینگی به سمت بورس

همانطور که اشاره شد بخشی از رشد فعلی بازار سهام به حافظه تاریخی بازار باز می گردد. در سال ۹۲ نیز شاهد رشد بازار در کنار رشد ارزش معاملات خرد سهام بودیم. رشدی که بر اساس عوامل واقعی رخ داد و به این ترتیب تا بازه قابل تاملی، خبری از حبابی شدن معاملات و قیمت ها نبود. در حال حاضر نیز حتی در رشد های ۳ هزار واحدی شاخص مهم بازار، نگاه به عوامل بنیادی و مولفه های تحلیلی تظاهر می کند.برای درک بهتر این عنوان توجه نسبی سهامداران به تفکیک صنایع مورد اقبال مثال خوبی هست. روز گذشته تمامی سهام بورسی با صف های طولانی خرید همراه نشدند و حتی معامله گران میان گروه های متفاوت دلاری بازار نیز تفکیک قائل شدند. این عنوان نشان می دهد که همچنان ته مایه های تحلیلی در معاملات سهام بورسی وجود دارد.(البته طبیعتا در این فضا بعضی از سرمایه گذاران بدون داشتن نگاه تحلیلی به گردونه معاملات پیوسته اندکه به علت رکورد شکنی های اخیر بازار چندان کاملا قابل توجیه است).

به هرحال توجه به سهام با اعتبار بنیادی خود می تواند حاوی دو خبر مهم باشد. اول اینکه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران همچنان تا بروز رفتارهای هیجانی فاصله دارد. این مهم شاید به وجود بازیگران حرفه ای در شرایط کنونی بازار باز می گردد. سرمایه گذارانی که باداشتن دید تحلیل محور، نقدینگی جدیدی به بازار تزریق کرده اند.در عین حال یافته ها نشان می دهد همچنان پول های خرد زیادی در بین عموم مردم وجود دارد که هنوز وارد بازار سهام نشده هست. این عنوان می تواند پتانسیل بزرگ تری جهت جذب نقدینگی به وجود بیاورد.

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در جریان معاملات روز گذشته ضمن ثبت نهمین رشد متوالی شاخص، با جهش ۳۱۱۳ واحدی، وارد کانال ۱۱۵ هزار واحدی شد. ارزش معاملات خرد نیز

شروع ضعیف در بازار جهانی

روز گذشته سهام کالایی بورس تهران، بیشترین نقش را در روند صعودی نماگر این بازار بر عهده داشتند. این در حالی است که در نخستین روز معاملات هفتگی بازارهای جهانی، شاهد ریزش قیمت فلزات اساسی بودیم. به این ترتیب روی که هفته گذشته کانال ۳ هزار دلاری را واگذار کرده بود، دیروز با کم کردن محسوس ۷/ ۱ درصدی، به کانال ۲۸۰۰ دلاری کم کردن کرد. مس ولی نوسانات محدودی را تجربه کرد و در نهایت در محدوده ۶۸۰۰ دلاری باقی ماند.

این در حالی است که صبح روز گذشته شاهد رشد نسبی قیمت فلزات در بازارهای جهانی بودیم. وضعیتی که به سیاست انبساطی تازه بانک مرکزی چین، مبنی بر کم کردن ۵/ ۰ درصدی سپرده های قانونی بانک ها باز می گشت. موضوعی که می تواند تا ۱۰۰ میلیارد دلار نقدینگی تازه جهت اقتصاد چین فراهم آورد. این عنوان می توانست محرکی جهت رشد قیمت کامودیتی ها باشد. با وجود این انتشار خبری در زمینه تصمیم تازه خزانه داری آمریکا جهت مقابله تجاری با چین، باعث خنثی شدن اثر تصمیم زیاد کردن نقدینگی چین شد.

شتاب نقدینگی به سمت بورس

انتشار این خبر بار دیگر به زیاد کردن نگرانی ها در زمینه جنگ تجاری آمریکا و چین دامن زد و سرمایه گذاران را به سوی دارایی های امنی همچون ین ژاپن سوق داد. در پی این امر ارزش دلار آمریکا در برابر ین ژاپن به کمترین سطح در دو هفته اخیر رسید و بازارهای کالایی نیز شاهد ریزش قیمت ها بودند.

نفت نیز دیروز بعد از جهش آخر هفته گذشته، دیروز شاهد کم کردن حدود دو درصدی شاخص برنت بود. شروع روند شناسایی سود بعد از جهش قیمت در روز جمعه و همچنین اظهار نظر بعضی موسسات مالی در زمینه تاثیر زیاد کردن تولید اوپک بر بازار نفت، از دلایل افت قیمت در معاملات روز گذشته به حساب می آید. ورود نقدینگی تازه به گروه های کالایی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران ولی باعث خنثی شدن اثر قیمتی بازارهای جهانی بر روند معاملاتی این سهام شد.

لغو معاملات محصولات «فولاد» در بورس کالا

روز گذشته فعالان بازار شاهد لغو عرضه ورق گرم فولاد مبارکه در جهت تلاش جهت کنترل هیجان بازار بودند. فولاد مبارکه اصفهان در معاملات روز گذشته خود در بورس کالا اقدام به عرضه سلف تختال و مچینگ ۴ محصول کرد. همچنین با وجود انتشار اطلاعیه عرضه ورق گرم B ولی معاملات این محصول صورت نگرفت و به روز سه شنبه موکول شد. همچنین این شرکت دیروز با عرضه ۱۴۰ هزار تن ورق گرم B به صورت مچینگ رکورد جدیدی را در حجم عرضه شده است این محصول به ثبت رساند. پیش از این سقف حجم عرضه شده است این محصول در معاملات مچینگ ۱۲۳ هزار و ۶۲ تن در تاریخ ۲۴ آبان ۹۵ بود.

صنایع بورسی زیر ذره بین

بررسی روند صنایع بورسی در روز گذشته نشان می دهد از ۳۸ صنعت مورد بررسی، شاخص ۲۲ صنعت با رشد همراه شد و ۱۲ صنعت نیز معاملات روزانه خود را با افت شاخص پشت سر گذاشتند (شاخص ۴ صنعت عوض کردن نکرده ماند). بیشترین بازدهی های دیروز بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران (معادل ۹/ ۷ درصد) از آن گروه محصولات کاغذی با دو نماد «چکارن» و «چکاوه» شد. نماد معاملاتی شرکت کارتن کشور عزیزمان ایران دیروز بعد از برطرف تعلیق با رشد ۱۱ درصدی در قیمت ۷۹۹۹ ریال بازگشایی شد. بعد از این گروه، صنایع کالایی بورس تهران، بیشترین رشد روزانه را تجربه کردند. به این ترتیب گروه پتروشیمی ها با رشد ۹/ ۴ درصدی، فلزات اساسی با زیاد کردن ۶/ ۴ درصدی شاخص و معدنی ها با کسب بازدهی ۴/ ۴ درصدی در صدر دیگر صنایع بورسی قرار گرفتند. در برابر گروه زراعت و خدمات وابسته در قعر جدول بازدهی روزانه قرار گرفت. فلزی ها در این روز بیشترین حجم و ارزش معاملات روزانه را با دادوستد ۷۷۲ میلیون سهمی به ارزش ۳۱۸ میلیارد تومان به خود تخصیص داده شده است دادند.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | رکوردشکن | ثبت رکورد | روز گذشته | رکورد شکنی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

شتاب نقدینگی به سمت بورس

شتاب نقدینگی به سمت بورس

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz